Thermaltake TPM-O49CDQ 49" DQHD OLED Curved RGB IPS Gaming Monitor (240Hz, 0.03ms)
HomeStore
Featuring Extreme Contrast with a native contrast ratio close to 1,000,000:1, it delivers true OLED-level deep blacks and exceptionally rich, accurate visuals, bringing every frame to life with remarkable depth and realism. Equipped with a 240 Hz rapid refresh rate and Fast IPS technology enabling an ultra-fast 0.03 ms (GTG) response time, the TPM-O49CDQ ensures fluid, precise motion clarity even during the most intense action.
KEY FEATURES
See A Better Picture With All The Details.
Thermaltake TPM-O49CDQ features a 49” DQHD (5120×1440) panel. This 32:9 panel allows gamers to dive into bigger game scenes compared to other traditional FHD panels.
Dive Into a New Dimension.
240Hz Rapid Refresh Rate Faster Than Ever.
Thermaltake TPM-O49CDQ 240Hz rapid refresh rate gives you the most benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports titles. This ultra-fast refresh rate gives you the highest visual profile and allows you to react instantly to what's on your screen, so you'll always be one step ahead in the game!