Thermaltake CA1Z200MEWN00 View 380 TG ARGB Mid Tower ATX Case (Matcha Green)
HomeStore
dimg1.jpg
dimg2.jpg
SPECIFICATIONS:
Series
View
Model
View 380 TG ARGB
Case Type
Mid Tower
Dimension (H x W x D)
410 x 285 x 442 mm
(16.14 x 11.22 x 17.4 inch)
Net Weight
6.93 kg / 15.28 lbs.
Color
Matcha Green
Material
SPCC
Cooling System
Right(intake):
120 x 120 x 25 mm ARGB Lite fan (1000rpm, 22.3 dBA) x 3
Rear(exhaust):
120 x 120 x 25 mm ARGB Lite fan (1000rpm, 22.3 dBA) x 1
Drive Bays
-Accessible
-Hidden
1 x 3.5, 2 x 2.5
Expansion Slots
7
Motherboards
6.7 x 6.7 (Mini ITX), 9.6 x 9.6 (Micro ATX), 12 x 9.6 (ATX)
I/O Port
USB 3.2 (Gen 2) Type-C x 1, USB 3.0 x 2, HD Audio x 1
PSU
Standard PS2 PSU (optional)
Fan Support
Top: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm,
Right: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm
2 x 140mm, 1 x 140mm
Rear: 1 x 120mm
Bottom: 3 x 120mm, 2 x 120mm, 1 x 120mm
Radiator Support
Top: 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm
Right: 1 x 240mm, 1 x 120mm
1 x 280mm, 1 x 140mm
Rear: 1 x 120mm
Bottom: 1 x 360mm, 1 x 240mm, 1 x 120mm
Clearance
CPU cooler max height: 160mm
VGA max length: 415mm
PSU max length: 200mm
-70%
dimg1.jpg
dimg2.jpg
SPECIFICATIONS:
Series
View
Model
View 380 TG ARGB
Case Type
Mid Tower
Dimension (H x W x D)
410 x 285 x 442 mm
(16.14 x 11.22 x 17.4 inch)
Net Weight
6.93 kg / 15.28 lbs.
Color
Matcha Green
Material
SPCC
Cooling System
Right(intake):
Rear(exhaust):
Drive Bays
-Accessible
-Hidden
1 x 3.5, 2 x 2.5
Expansion Slots
7
Motherboards
I/O Port
PSU
Standard PS2 PSU (optional)
Fan Support
2 x 140mm, 1 x 140mm
Rear: 1 x 120mm
Radiator Support
Right: 1 x 240mm, 1 x 120mm
1 x 280mm, 1 x 140mm
Rear: 1 x 120mm
Clearance
CPU cooler max height: 160mm
VGA max length: 415mm
PSU max length: 200mm
Product Information
Shipping & Returns
Description
410 x 285 x 442 mm
(16.14 x 11.22 x 17.4 inch)
2 x 140mm, 1 x 140mm
Rear: 1 x 120mm
Right: 1 x 240mm, 1 x 120mm
1 x 280mm, 1 x 140mm
Rear: 1 x 120mm
CPU cooler max height: 160mm
VGA max length: 415mm
PSU max length: 200mm