Thermaltake 450W Litepower Gen 2 ATX Power Supply (PS-LTP-0450NPCNAU-2)
HomeStore
Thermaltake Litepower Gen 2 450W Power Supply
aa.jpg
SPECIFICATIONS:
P/N
PS-LTP-0450NPCNAU-2
WATTS
450W
RGB FAN
No
FORM FACTOR
ATX
MODEL
LTP-450AL2NK
TYPE
ATX 12V 2.3
MAX. OUTPUT CAPACITY
450W
COLOR
Black
DIMENSION ( W / H / D )
150mm x 86mm x 140mm
PFC (POWER FACTOR CORRECTION)
W/Active PFC
POWER GOOD SIGNAL
100-500 msec.
HOLD UP TIME
>16msec
INPUT CURRENT
5A
INPUT FREQUENCY RANGE
50Hz - 60Hz
INPUT VOLTAGE
230V
OPERATING TEMPERATURE
+5℃ to +35℃
OPERATING HUMIDITY
20% to 85%,non-condensing
STORAGE TEMPERATURE
-40℃ to +55℃
STORAGE HUMIDITY
10% to 95%, non-condensing
COOLING SYSTEM
120mm Fan: 1800±10% RPM
MTBF
100,000 hrs minimum
SAFETY APPROVAL
CE, TUV SUD, CB, EAC and RCM certified.
PCI-E 6+2PIN
6+2pin PCI-E Connector x 2
Select Seller
-70%
aa.jpg
SPECIFICATIONS:
P/N
PS-LTP-0450NPCNAU-2
WATTS
450W
RGB FAN
No
FORM FACTOR
ATX
MODEL
LTP-450AL2NK
TYPE
ATX 12V 2.3
MAX. OUTPUT CAPACITY
450W
COLOR
Black
DIMENSION ( W / H / D )
150mm x 86mm x 140mm
PFC (POWER FACTOR CORRECTION)
W/Active PFC
POWER GOOD SIGNAL
100-500 msec.
HOLD UP TIME
>16msec
INPUT CURRENT
5A
INPUT FREQUENCY RANGE
50Hz - 60Hz
INPUT VOLTAGE
230V
OPERATING TEMPERATURE
+5℃ to +35℃
OPERATING HUMIDITY
20% to 85%,non-condensing
STORAGE TEMPERATURE
-40℃ to +55℃
STORAGE HUMIDITY
10% to 95%, non-condensing
COOLING SYSTEM
120mm Fan: 1800±10% RPM
MTBF
100,000 hrs minimum
SAFETY APPROVAL
PCI-E 6+2PIN
6+2pin PCI-E Connector x 2
Product Information
Shipping & Returns
Description
PS-LTP-0450NPCNAU-2
450W
ATX 12V 2.3
450W
150mm x 86mm x 140mm
5A
50Hz - 60Hz
230V
+5℃ to +35℃
20% to 85%,non-condensing
-40℃ to +55℃
10% to 95%, non-condensing
120mm Fan: 1800±10% RPM
6+2pin PCI-E Connector x 2
Thermaltake 450W Litepower Gen 2 ATX Power Supply (PS-LTP-0450NPCNAU-2) | JB Hi-Fi