Noctua 140mm Redux Edition Square Frame PWM Fan Max 1200RPM (NF-P14S-REDUX-1200-PWM)
HomeStore
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Size
140x140x25 mm
Mounting hole spacing
124,5x124,5 mm
Connector & pin-configuration
4-pin PWM
Cable length
40cm
Bearing
SSO-Bearing
Rotational speed (+/- 10%)
1200 RPM
Min. rotational speed @ 20% PWM (+/-20%)
350 RPM
Airflow
110,3 m³/h
Acoustical noise
19,6 dB(A)
Static pressure
1,29 mm H₂O
Input power (typical)
1,056 W
Input power (max.)
0,96 W
Input current (typical)
0,088 A
Max. input current
0,08 A
Operating voltage
12 V
MTTF
> 150.000 h
Scope of delivery
Fan
4 Fan Screws
Select Seller
-70%
More Images
Noctua 140mm Redux Edition Square Frame PWM Fan Max 1200RPM (NF-P14S-REDUX-1200-PWM) - Image 2
Noctua 140mm Redux Edition Square Frame PWM Fan Max 1200RPM (NF-P14S-REDUX-1200-PWM) - Image 3
Noctua 140mm Redux Edition Square Frame PWM Fan Max 1200RPM (NF-P14S-REDUX-1200-PWM) - Image 4
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Size
140x140x25 mm
Mounting hole spacing
124,5x124,5 mm
Connector & pin-configuration
4-pin PWM
Cable length
40cm
Bearing
SSO-Bearing
Rotational speed (+/- 10%)
1200 RPM
350 RPM
Airflow
110,3 m³/h
Acoustical noise
19,6 dB(A)
Static pressure
1,29 mm H₂O
Input power (typical)
1,056 W
Input power (max.)
0,96 W
Input current (typical)
0,088 A
Max. input current
0,08 A
Operating voltage
12 V
MTTF
> 150.000 h
Scope of delivery
Fan
4 Fan Screws
Product Information
Shipping & Returns
Description
140x140x25 mm
124,5x124,5 mm
Rotational speed (+/- 10%)
1,29 mm H₂O
1,056 W
0,96 W
0,088 A
0,08 A
12 V
Noctua 140mm Redux Edition Square Frame PWM Fan Max 1200RPM (NF-P14S-REDUX-1200-PWM) | JB Hi-Fi