MSI 1000W MPG A1000G PCIE5 80+ Gold Fully Modular ATX Power Supply (MPG-A1000G PCIE5)
HomeStore
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Form factor
ATX
Rated wattage
1000W
Efficiency rating
80 PLUS Gold (up to 90%)
Modular
Yes (fully modular)
Fan size
135 mm
Fan bearing
Fluid Dynamic Bearing
Dimensions (DxWxH)
150 x 150 x 86 mm
PFC type
Active PFC
Input voltage range
100~240 VAC
Input frequency range
50~60 Hz
Protection
OCP / OVP / OPP / OTP / SCP / UVP
ATX (24 PIN)
1
EPS (8 PIN)
2
PCI-E 5.0 (16 PIN)
1
PCI-E (6+2 PIN)
6
SATA (15 PIN)
12
MOLEX (4 PIN)
4
FDD (4 PIN)
Select Seller
-70%
More Images
MSI 1000W MPG A1000G PCIE5 80+ Gold Fully Modular ATX Power Supply (MPG-A1000G PCIE5) - Image 2
MSI 1000W MPG A1000G PCIE5 80+ Gold Fully Modular ATX Power Supply (MPG-A1000G PCIE5) - Image 3
MSI 1000W MPG A1000G PCIE5 80+ Gold Fully Modular ATX Power Supply (MPG-A1000G PCIE5) - Image 4
MSI 1000W MPG A1000G PCIE5 80+ Gold Fully Modular ATX Power Supply (MPG-A1000G PCIE5) - Image 5
dimg.jpg
SPECIFICATIONS:
Form factor
ATX
Rated wattage
1000W
Efficiency rating
80 PLUS Gold (up to 90%)
Modular
Yes (fully modular)
Fan size
135 mm
Fan bearing
Fluid Dynamic Bearing
Dimensions (DxWxH)
150 x 150 x 86 mm
PFC type
Active PFC
Input voltage range
100~240 VAC
Input frequency range
50~60 Hz
Protection
ATX (24 PIN)
EPS (8 PIN)
2
PCI-E 5.0 (16 PIN)
PCI-E (6+2 PIN)
6
SATA (15 PIN)
12
MOLEX (4 PIN)
4
FDD (4 PIN)
Product Information
Shipping & Returns
Description
1000W
80 PLUS Gold (up to 90%)
135 mm
150 x 150 x 86 mm
100~240 VAC
50~60 Hz
MSI 1000W MPG A1000G PCIE5 80+ Gold Fully Modular ATX Power Supply (MPG-A1000G PCIE5) | JB Hi-Fi