DS18 EXL-XX12.2DHE 12" High Excursion Subwoofer 2000W RMS DVC 2-Ohm
With an impressive 2000W RMS and a thunderous 4000W MAX power rating, this subwoofer delivers explosive performance and deep, resonant bass that leaves a lasting impact.
Key Features:
- 12" High Excursion Subwoofer
- MAX Power: 4000 Watts
- RMS Power: 2000 Watts
- Impedance: 2-Ohm 3" DVC
- Ferrite Magnet
- 87dB
Specifications:
- Nominal Diameter: 12"
- Nominal Impedance: 2+2 ohms
- RMS Power Handling: 2000W
- Maximum Power Handling: 4000W
- Sensitivity (1w/1m): 87dB
- Frequency Response: 20-1.3K Hz
- Recommended Lo Pass Crossover: 80 Hz
- MOTOR
- Voice Coil Diameter: 3" / 75.6mm
- Voice Coil Former Material: Black Aluminum
- Winding Material: CCAW
- Cone Material: Paper
- Dust Cap Material: Glass Fiber
- Surround Material: Foam
- Basket Material: Aluminum
- Basket Color/Finish: Black
- Magnet Material: Ferrite
- Magnet Weight: 306 OZ
- Displacement Volume: 3.26L
- THIELE & SMALL PARAMETERS
- Equivalent Volume Vas: 21.986L
- Free Air Resonance Fs: 39.8 Hz
- Mechanical Factor Qms: 5.128
- Electrical Factor Qes: 0.529
- Total Factor Qts: 0.468
- Moving Mass Mms: 302.158 g
- Compliance Cms: 0.025 mm/N
- Bl Factor Bl: 16.523
- Voice Coil Inductance Le: 6.9 mH
- Diaphragm Area Sd: 433.74 cm ²
- Dc Resistance Re: 2 + 2 ohms
- Efficiency Bandwidth Product EBP: 75.2
- MEASUREMENTS
- Overall Diameter: 12.63" / 321mm
- Overall Depth: 9.25" / 235mm
- Front Mount Baffle Cutout: 11.1" / 282mm
- Mounting Depth: 7.87" / 200mm
- Motor Diameter: 8.89" / 226mm
- Gross Single Unit Weight (lb): 53.5
- Dimensions (W x L x H in Inches): 15 x 15 x 12.5
- Quantity of Units in Master Carton: 1
- Gross Master Carton Weight (lb): 53.5
- M/C Dimensions (W x L x H in Inches): 15 x 15 x 12.5
More Images
Key Features:
- 12" High Excursion Subwoofer
- MAX Power: 4000 Watts
- RMS Power: 2000 Watts
- Impedance: 2-Ohm 3" DVC
- Ferrite Magnet
- 87dB
Specifications:
- Nominal Diameter: 12"
- Nominal Impedance: 2+2 ohms
- RMS Power Handling: 2000W
- Sensitivity (1w/1m): 87dB
- MOTOR
- Winding Material: CCAW
- Cone Material: Paper
- Surround Material: Foam
- Basket Material: Aluminum
- Basket Color/Finish: Black
- Magnet Material: Ferrite
- Magnet Weight: 306 OZ
- Displacement Volume: 3.26L
- THIELE & SMALL PARAMETERS
- Mechanical Factor Qms: 5.128
- Electrical Factor Qes: 0.529
- Total Factor Qts: 0.468
- Moving Mass Mms: 302.158 g
- Compliance Cms: 0.025 mm/N
- Bl Factor Bl: 16.523
- Dc Resistance Re: 2 + 2 ohms
- MEASUREMENTS
- Overall Depth: 9.25" / 235mm
Description
- 12" High Excursion Subwoofer
- Impedance: 2-Ohm 3" DVC
- Nominal Diameter: 12"
- Nominal Impedance: 2+2 ohms
- RMS Power Handling: 2000W
- Compliance Cms: 0.025 mm/N
- Dc Resistance Re: 2 + 2 ohms
- Overall Depth: 9.25" / 235mm