Asus TUF Gaming 1200W 80+ Gold Power Supply (TUF-GAMING-1200G)
HomeStore
Model TUF Gaming 1200W Gold
Intel Form Factor ATX12V
PFC Type Active PFC
ATX 3.0 Yes
Dimensions 150 x 150 x 86 mm
Efficiency 80Plus Gold
Protection Features OPP / OVP / UVP / SCP / OCP / OTP
Hazardous Materials ROHS
AC Input Range 100 - 240Vac
DC Output Voltage +3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
Maximum Load 25A 25A 99A 0.8A 3A
Combined Load 130W 130W 1188W 9.6W 15W
Total Output 1200W
Cable Connectors MB 24/20-pin x 1
CPU 4+4-pin x 2
PCI-E 16-pin x 2 (both PSU & component side)
PCI-E 8-pin x 3
SATA x 5
PERIPHERAL x 4
Package Contents Power Cord x 1
Motherboard Power Cable x 1 (610mm)
CPU Cable x 2 (650mm)
PCI-E Gen 5 16-pin Cable x 2 (675mm)
PCI-E (16-pin to 8-pin-8-pin) Cable x 1 (675mm)
PCI-E 1-to-1 Cable x 1 (675mm)
SATA 1-to-2 Cable x 1 (400 + 120mm)
SATA 1-to-3 Cable x 1 (400 + 120 + 120mm)
Peripheral 1-to-4 Cable x 1 (400 + 150 + 150 + 150mm)
TUF Gaming Cable Tie x 3
User Manual x 1
Weight 2.66kg (single PSU)
0dB Technology Supported. The fan shuts off entirely when the PSU is under certain load.
Model TUF Gaming 1200W Gold
Intel Form Factor ATX12V
PFC Type Active PFC
ATX 3.0 Yes
Dimensions 150 x 150 x 86 mm
Efficiency 80Plus Gold
Hazardous Materials ROHS
AC Input Range 100 - 240Vac
Total Output 1200W
CPU 4+4-pin x 2
PCI-E 8-pin x 3
SATA x 5
PERIPHERAL x 4
CPU Cable x 2 (650mm)
PCI-E 1-to-1 Cable x 1 (675mm)
TUF Gaming Cable Tie x 3
User Manual x 1
Weight 2.66kg (single PSU)
Product Information
Shipping & Returns
Description
Model TUF Gaming 1200W Gold
Dimensions 150 x 150 x 86 mm
AC Input Range 100 - 240Vac
Total Output 1200W
CPU Cable x 2 (650mm)
PCI-E 1-to-1 Cable x 1 (675mm)
Asus TUF Gaming 1200W 80+ Gold Power Supply (TUF-GAMING-1200G) | JB Hi-Fi