APC by Schneider Back-UPS Pro for Gaming 2200VA/1320W Tower - White (BGM2200-AZ)
HomeStore
Output
Power Capacity 2200VA / 1320W
Nominal Output Voltage 207VAC-253VAC
Output Voltage Frequency (Hz) 50/60Hz ± 1Hz
Waveform Type Sine Wave
Power Factor 0.6
Input
Nominal Input Voltage 230VAC
Total Outlet Number 6
Outlet Type Australia+C19
Protection
Surge Energy Rating 1080 Joules
Coax protection No
Dataline Surge Protection (Gigabit) Yes
Input Over Current Protection Circuit breaker 15A
Physical
Unit Dimensions H:29.1cm x W:10.5cm x D:40.8cm
Unit Weight 12.56 kg
Runtime (half load) 4 min 15 s
Runtime (full load) 0.5 min
Colour Arctic
USB Outlet
USB Voltage Range 4.75V-5.25V; Load=3A
USB Outlets 2x Type A, 1x Type C
USB Charger 5V/3A total
Battery Information
Battery Type Lead-acid
Battery User Replaceable APCRBC216
Management
Alarms On-battery, low battery alarm, low battery shutdown, replace battery detected
Shutdown Software PCSS
Conformance
Certification and Approvals RCM
Warranty and Equipment Protection 2 years for UPS
-70%
Output
Power Capacity 2200VA / 1320W
Waveform Type Sine Wave
Power Factor 0.6
Input
Nominal Input Voltage 230VAC
Total Outlet Number 6
Outlet Type Australia+C19
Protection
Coax protection No
Physical
Unit Weight 12.56 kg
Runtime (half load) 4 min 15 s
Runtime (full load) 0.5 min
Colour Arctic
USB Outlet
USB Charger 5V/3A total
Battery Information
Battery Type Lead-acid
Management
Shutdown Software PCSS
Conformance
Product Information
Shipping & Returns
Description
Power Capacity 2200VA / 1320W
Nominal Input Voltage 230VAC
USB Charger 5V/3A total
You may also like
-70%NEW
Thumbnail 1
Queen - Logo T-Shirt (Large)
-70%NEW
Thumbnail 1
Avery 937343 Removable Use First Label 40mm Yellow/Black Box 500
-70%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Spirax 578A Sketch Book Side Open 64 Page 247x270mm 10 Pack
-70%NEW
Gigabyte B850 Aorus Stealth Ice AM5 ATX Motherboard
-70%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Spirax 555 Duplicate Tax Invoice And Statement Book No Carbon Pack 10
NEW
Unitek uHUB Q4 4-in-1 USB-C Hub - 10Gbps
-70%NEW
Quikstik Tagger Gun Tagging Tag
-70%NEW
Linkin Park - Black T-Shirt (Large)
-70%NEW
Quikstik Mark I Pricing Gun Label Removable 1500 Labels/Roll Fluoro Yellow Box 5
-70%NEW
Spirax P103 Exercise Book Dotted Thirds 14mm 70Gsm 48 Page A4 Red 20 Pack
-70%NEW
Spirax 10 Pack 550 Telephone Message Book Carbonless 160 Page 279x144mm
-70%NEW
Spirax P133 Graph Book 5mm Grid 64 Page A4 Yellow 10 Pack